LinkedIn Golden line Facebook Twitter

Osoby, które planują wziąć kredyt mieszkaniowy stoją przed dużym wyzwaniem. Mnogość ofert, często skomplikowane procedury i niejasne terminy w umowach sprawiają, że bardzo ciężko jest wybrać najlepszy kredyt. Dlatego na tej stronie, przedstawiam szereg przydatnych porad i narzędzi mających ułatwić ten wybór. Podaję kilka prostych zasad, jakich należy się trzymać, aby prawidłowo podjąć tą trudną decyzję tak by stała się ona jak najmniej kłopotliwa i jak najbardziej bezpieczna.

Poniżej kilka przydatnych rad dla osób planujących zakup mieszkania przy użyciu kredytu hipotecznego:

 • Określ swoją zdolność kredytową, przed szukaniem nieruchomości do zakupu
  Przybliżone określenie własnej zdolności kredytowej powinno stanowić punkt wyjściowy w poszukiwaniach własnego mieszkania. Należy w przybliżeniu wiedzieć jak duży kredyt można otrzymać. W ten sposób uniknie się nierealnych oczekiwań i rozczarowań.
 • Warto zebrać jak największy wkład własny
  Mimo, że większość banków oferuje możliwość skredytowania zakupu nieruchomości bez własnych środków, warto posiadać wkład własny, gdyż w rezultacie można otrzymać lepsze warunki w banku (np. niższe oprocentowanie). Kredyty na 100% wartości nieruchomości, bez wkładu własnego są droższe. Im wyższy wkład własny tym tańszy kredyt.
 • Warto uważnie przeczytać umowę kredytową
  Trzeba szczegółowo sprawdzić, jakie są wszystkie opłaty i ubezpieczenia dotyczące umowy kredytu. Gdyż, może się okazać, że rata będzie wyższa niż się początkowo zdawało. Takie dodatkowe koszty to na przykład wycena nieruchomości lub dodatkowe ubezpieczenia.
 • Warto zapytać się o możliwość negocjacji warunków umowy
  Warto wiedzieć, czy po pewnym okresie można negocjować warunki zawarte w umowie kredytowej, np. marżę banku, karencje w spłacie kredytu itp.
 • Watro pozbyć się niepotrzebnych obciążeń w postaci kredytów czy pożyczek
  Warto głęboko się zastanowić, czy obciążenia finansowe jakie posiadamy, np limity na kartach kredytowych, są naprawdę potrzebne. Warto wcześniej spłacić drobne pożyczki i kredyty gotówkowe. Im mniej zobowiązań kredytowych, tym lepsze warunki kredytu hipotecznego można uzyskać (wyższa zdolność kredytowa) i tym łatwiej będzie później spłacać raty kredytu.
 • Warto szczegółowo porównać oferty kredytów hipotecznych
  Po skorzystaniu z wymienionych wcześniej rad, warto szczegółowo porównać oferty banków. Decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego, to decyzja na lata, to decyzja niosąca za sobą wielką odpowiedzialność. Dlatego część osób korzysta z fachowej i bezpłatnej pomocy niezależnego doradcy kredytowego, który obliczy precyzyjnie zdolność kredytową, oszacuje wysokość rat kredytu, porówna wszystkie oferty kredytów, wybierze najlepszy kredyt i rozwieje wszystkie pytania i wątpliwości.